SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 9341065
*
nr 934 1065
Bägare
Silver, Råström, 1945, Graverad, höjd: 16
Utrop:
3.000 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:38:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/1 14:50:15
1
1.000 kr
12/1 18:33:05
2
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare graverad råström silver ädelmetall
-
7012 Bestick
32 delar, Rostfritt, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-201..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:52
-
7015 Bestick
7 delar, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 19-21,5. V..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:39
-
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:00
-
7039 Champagnevispar
18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:42
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:05
-
7345 Frukostset
Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:34
*
Bägare
Läs mer om e-auktion
nr 934 1065
Bägare
Silver, Råström, 1945, Graverad, höjd: 16
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/1 14:50:15 | 1 | 1.000 kr |
12/1 18:33:05 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare graverad råström silver ädelmetall
-
7012 Bestick
32 delar, Rostfritt, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-201..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:52 -
7015 Bestick
7 delar, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 19-21,5. V..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:39 -
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:00
-
7039 Champagnevispar
18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:42 -
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:05 -
7345 Frukostset
Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:34